raz19062011 [IKF].jpg
דף הבית

בחירת משוט לקיאק דייג
נכתב ע"י איל הלפרין   
שני, 11 יוני 2007 19:36
האם ישנם משוטים המתאימים יותר לדייג מקיאק ? מה עושה את המשוט כמתאים לדייג מקיאק ? על שאלות אלו ואחרות אנסה לענות כאן בקצרה. בבואנו לרכוש משוט לקיאק,  חשוב לתת לכך תשומת לב מספקת כמעט כמו לרכישת הקיאק עצמו או לרכישת ציוד הדייג שלנו.  על סמך תכונות המשוט הקובעות למעשה את אופי החתירה, נוכל לשקול ולקבל החלטה לרכישה. התכונות המשמעותיות במשוט - אורך המשוט, מספר החלקים מהם הוא מורכב,  צורת הלהבים  והחומרים מהם מורכבים המוט המרכזי ( ה"שאפט") והלהבים.
 
Image 


אורך המשוט :
קיימות נוסחאות שונות ומשונות לחישוב אורך המשוט הנדרש. כל הנוסחאות מבוססות על אורך המשוט ורוחב הקיאק וגובה החותר– לטעמי, בדייג מקיאק, למרבית הדייגים ולמרבית קיאקי ישיבה עליונה, יתאים משוט סטנדרטי באורך 230 ס"מ. משוט באורך 230 מתאים לחתירת טורינג מאוזנת וכשאנו מדברים על דייג מקיאק אנו מדברים בדרך כלל על חתירה רגועה וממושכת, שתנועות החתירה הן בעיקר מאוזנות – כלומר גובה הידיים אינו עובר בדרך כלל את גובה הכתפיים. מצד שני, יתכן מאד שברגעים מסויימים, נזדקק לחתירה חזקה יותר – כמו בחתירה מהירה באיזור גלי החוף, ואז נחתור בתנועות אנכיות וחזקות.   
אם הקיאק שלנו רחב יחסית או שאנו חותרים קטנים מהממוצע, נוכל לשקול רכישת משוט מעט ארוך יותר (240 ס"מ). מצד שני,  אם נרצה לשלב בתחביב חתירות מהירות עם כח, נשקול משוט קצר יותר – צריך לקחת בחשבון שנהיה מוגבלים לחתירה יותר אנכית ולכן מאומצת יותר. קיימים היום בשוק דגמי משוטים בהם ניתן לכוון בגבולות של כ 15 ס"מ, את אורך מוט המשוט.
 
להבים :
קיימים להבים שהמבנה שלהם מיועד לחתירה רגועה וישנם כאלו המיעדים לחתירה מאומצת. בדייג מקיאק, נחפש את המבנה הורסטילי ביותר שיענה על מירב הדרישות. להב שמשלב הצורה המוארכת והצרה של קיאקי הטורינג לבין הצורה הרחבה של להבי הספרינטים וה white water , יהיה הלהב המתאים ביותר לתחום שלנו. משוטים כאלו מכונים בדרך כלל משוטי recreational .

חומרי המשוט :

ההבדל העיקרי בין המשוטים היקרים והזולים הוא במשקל המשוט שנגזר מהחומרים מהם הוא מורכב  -  בקצה הנמוך יהיו בעיקר משוטים בעלי שאפט אלומיניום ולהבי פלסטיק. בקצה העליון נמצא את הפיברגלס ותרכובות הקרבון. האם שווה לשלם יותר על משוט קל כשגם כבד יעשה את אותה העבודה ? את השיקול הזה צריך כל אחד לשקול ולהחליט בעצמו –  כמו בכל דבר, כשמתרגלים למשוט איכותי, קשה מאד לחזור אחורה.

מספר החלקים :
שיקול חשוב נוסף בבחירת משוט יהיה מספר החלקים מהם הוא מורכב – הרבה יותר קל להוביל ולארגן משוט מתפרק מאשר משוט ביחידה אחת.

הזוית שבין הלהבים:

חותרים חדשים לא יחושו בהבדל שבין משוט עם שני להבים מקבילים, לבין משוט שבו קיימת זוית בין שני הלהבים. אולם, עם צבירת הנסיון, חתירה נכונה עם משוט בעל זוית בין הלהבים, תהיה הרבה יותר טבעית ואפקטיבית.

 

סימטריות ואסימטריות :

מצורף סרטון המסביר בצורה מעולה את הסוגיה :

 לסיכום, רובנו קודם כל דייגם ורק אחר כך חותרים, אך למרות זאת שווה לרכוש משוט שיענה על מירב הדרישות בתחום שלנו ושווה ללמוד חתירה נכונה שתהפוך את חווית הדייג מקיאק ליותר נעימה ואפקטיבית.

 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

2 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2020 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר