eyalabro30012011 [IKF].jpg
דף הבית מרכז ידע דייג מקיאק שיטות דיג דיג של ביבי אינטיאסים מקיאק

דיג של ביבי אינטיאסים מקיאק
דיג מקיאק - שיטות דיג
נכתב ע"י רון דדון   
שני, 30 אוגוסט 2010 22:08

 


 

אז עוד שבוע הלחץ בעבודה יורד, ואחזור להרטיב את הקיאק באחד החודשים הכי אהובים עלי בשנה - ספטמבר!

למי שלא שמע, לא מכיר, לא יודע - ספטמבר זו התקופה שהבייבי אינטיאסים מתקרבים לחוף. יש שנים שהם בקושי נצפים, ויש שנים שבז'ירז'ור מהחוף היו נתפסים 10+ דגים ליציאה. למה זה פעם כך ופעם כך - אין לי מושג 
מה?

הסיבה שאני מעלה הודעה זו פה, היא מכיוון שזהו אחד הדגים הכי מהנים לתפיסה, במיוחד על ציוד קל שאיתו בייבי של חצי ק"ג יכול למשוך חוט ולקפל את המקל כמו קרנף. בתקופה שהם מתקרבים לחוף, אין צורך להתרחק יותר מידי עם הקיאק על מנת לחפשם, איזורי ריפים טבעיים, עומקים של 4-7 מטרים, מרחקים של 200-500 מטר מהחוף, או אפילו מרחקים של 20-30 מטרים מקו הסלע באיזורים כדוגמת אכזיב והבונים.

לפני שאמשיך, בקשה אחת מכל החברים, למרות שאני יודע שרוב החברים פה בעלי מודעות עצמית גבוהה מאד. הזרזירים האלה הם האינטיאסים של העתיד. הם מספקים כיף לא נורמלי, וגם דיי טעימים למי שאוהב את טעמם של משפחת הפילגיים, אך בבקשה, במיוחד מכיוון שבצעירותו הדג הזה לא כל כך בררן - שליטה עצמית בכמויות ובגדלים הינה הכרח להמשך קיומם.

הניסיון שלי עם בייבי אינטיאסים מסתכם אך ורק בדיג מהחוף, אך יכול לעבור באותם השיטות לקיאק בקלות.

2 הדברים הכי חשובים בשיטת הדיג הינו המהירות והתנועה. ההחזרה צריכה להיות מהירה ככל שניתן (אל תפחדו לגלגל בטירוף, תסמכו על הדג שהוא יותר מהיר), ואם ההחזרה הינה בקצב מתון, אז תנועות בלי פוסקות עם קצה החכה (ג'רקינג) על מנת לתת לדמויי תנועה עצבנית ככל שניתן.

הדמויים המועדפים הם ה"נוצה" המסורתית, ניקלים (הKASTMASTER מומלץ בחום, במיוחד בגדלים של 1/2 OZ), ג'יגים קטנים (אישית תפסתי על ג'יגים של עד 80 גרם).

הציוד המומלץ הוא ציוד ז'ירז'ור לייט עד מדיום (5 עד 25 גרם), מקל בעל אקשן FAST, אורך 2.1 לערך יהיה מעולה לקיאק לטעמי. מהחוף אישית השתמשתי ב2.7 - 3 מטרים. רולר במידה 3000 יענה על הדרישות של כל דג, וחוט (עדיף בד) 10-20 ליברות בהתאם לרצון הדייג (כמובן שעדיף 10LB למי שאוהב לשמוע את הרולר מזמר סמיילי).
תלאי פלורוקארבון מומלץ (אישית עבדתי עד היום עם 0.33 מ"מ של ברקלי וואניש). תלאי נילון רגיל גם עשה עבודה נהדרת תמיד (עובי 0.30 - 0.35 מ"מ).


בייבי אינטיאסים שנתפס על ציוד UL וניקל KASTMASTER במשקל 1/4 OZ

מצב הים האופטימלי הוא לא שטוח, אך גם לא סוער. גלים של כחצי מטר יעשו את העבודה. ים עם קצת קצף על קצה הריף, גלים של כחצי מטר, ובעיקר צלול - מתכון מנצח!
השעות המומלצות הן דווקא אחרי צאת השמש, להבדיל מאחיהם הגדולים שהיינו יוצאים לחפשם מהחוף בשעות לא הגיוניות מאמצע הלילה עד הזריחה, הבייבי דווקא מתעוררים לחיים בעיקר משעה 7-8 בבוקר שהשמש כבר במיטבה.

ג'יגינג מהחוף הביא תוצאות יפות, ולכן אני בטוח שכמו על אחיהם הגדולים יותר, גם על הבייבי ג'יגינג מהקיאק עם ג'יגים קטנים צריך לעבוד באופן מדהים. אישית התחמשתי במיוחד בשבילם בג'יג 60 גרם של ווילסון (ורוד-כסוף-לבן).
ז'ירז'ור מהקיאק עליהם יכול להיות חוויה מדהימה! המכה של הממזרים האלה ברגע הנעילה תעלה חיוך על פניו של כל דייג.

טרולינג עבורם אפשרי בהחלט, אך לדעתי יהיה מעייף מאד, שכן יש לשמור על מהירות גבוהה על מנת לגרום להם לתקוף. עניין המהירות כמו שציינתי חשוב מאד, ופעמים רבות הייתי רואה בייבי רודפים אחרי הדמויי שלי עד לקו הסלע ומסתובבים מכיוון שלא הרצתי את הדמויי מהר מספיק, וזריקה מיד לאחר מכן והרצה מהירה מאד גרמה לתקיפה מיידית!
אם כבר חשקה נפשנו בטרולינג, הייתי מהמר בעיקר על טרולינג עם דמויי סילקון כדוגמת רגלו עם משקולת קטנה של כ-5 גרם כמטר לפני הדמויי. ניתן גם לקשור 2-3 כאלו בריג ארוך ובכך למשוך יותר תשומת לב ולהגדיל את הסיכויים.
אני מתכנן השנה גם לבדוק ריג סביקי עליהם מהקיאק.

בזמן המלחמה, לדג יש נטייה ברורה לרדת למטה ולחפש ריפים להסתובב לידם. דווקא בנושא זה מהקיאק יש לנו יתרון, שכן הוא יורד בקו יחסית ישר למטה, ולא בזווית כמו מהחוף, שאז החוף נשאר חשוף לאורך ריפים ארוכים של סלע. כמעט כל הבייבי שתפסתי, כאשר הגיעו ליד הרגלים שלי, צללו חזק למטה ונצמדו לריף, דבר שגרם לי לא פעם לאבד אותם עקב שיפשוף מהיר וחזק של החוט בסלע. ההיגיון אומר שהם יתנהגו דומה ברגע שיתקרבו לקיאק, וינסו לצלול מתחתיו, לכן יש להיות ערוכים לכך (אם זה אכן כך, אני מקווה שאגלה השנה סמיילי).


בייבי וציוד UL

כמו שציינתי, ציוד קל מעצים את החוויה. אישית אני הולך לצרף בתקופה זו לקיאק גם מקל UL וניקלים של 1/8 - 1/4 OZ. אגב, אני לא מתכוון למקל UL של ג'יגינג, אלא מקל UL ממש, בעל משקלי זריקה של 1 - 3 גרם.

פיתיון גם עובד על הבייבי, בעיקר קלאמרי טרי (רצועות או ראשים) ודגים חיים (ביזרי ואף אראסים קטנים!). יש לקחת בחשבון שביחד עם הבייבי הקטנים ממש (עד חצי ק"ג) מתקרבים לחוף גם דגים של קילו+, כאשר באותה התקופה לרוב ישנם תרחונים קטנים (עד 10 ס"מ) שניתן לתפוס בקלות אם הם באיזור בעזרת ניקלים קטנטנים, ולהשתמש בהם בתור פיתיון חי לדגים הגדולים יותר.

איזור מומלץ בצפון שעבד לי דיי טוב מהחוף בשנים האחרונות הוא איזור הבננה ביץ', כך שהייתי ממליץ עליו בהחלט.

אם זה עזר למישהו, כבר עשיתי את שלי 
שתהיה עונה מהנה ומלאה בדגים (רק לא לשכוח לסנן אותם חזרה למים מידי פעם  אתה בסדר)
 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

3 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2020 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר